Sign In

Town hall Tower

70 metrów, 110 kamiennych schodów, katowskie piwnice i 700 lat na Rynku Głównym – oto wieża ratuszowa, jedyna pozostałość po pierwszej siedzibie władz miasta.

Wieża ratuszowa jest jedyną pozostałością miejskiego ratusza, który powstał tu już ok. 1300 roku. W XV wieku siedziba krakowskich władz sięgała wysokości ul. Szewskiej, wraz z przylegającą wieżą symbolizując potęgę i prestiż miasta. Tutaj urzędował burmistrz, spotykali się rajcy, tutaj działały: sąd ławniczy, kancelaria, archiwum, a także spichlerz. Na parterze gotyckiej wieży umieszczono natomiast skarbiec miejski.

Podziemia wieży kryły dwa zupełnie różne przybytki. Jednym z nich była słynna Piwnica Świdnicka, gdzie serwowano liczne gatunki piwa i wina. Jej nazwa pochodzi od nazwy popularnego wśród mieszczan wybornego śląskiego piwa sprowadzanego ze Świdnicy. Z czasem lokal stał się miejscem spotkań typów spod ciemnej gwiazdy, zaś na rozochoconych trunkami bywalców czyhały tu „niecne białogłowy”, oferujące swe towarzystwo i wdzięki. Nic dziwnego, że piwnicę przez wieki nazywano jaskinią łotrowską…

Tuż obok, oddzielone ledwie murem, znajdowało się najstraszliwsze miejsce w całym Krakowie: więzienie i tortornia, czyli izba tortur, w której kat i jego pomocnicy wyciągali zeznania od złoczyńców. Ich przerażające narzędzia pracy można oglądać dziś w Domu Jana Matejki (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). Skazaniec, który przeżył spotkanie z katem, odprowadzany był do kaplicy Złoczyńców w kościele Mariackim, gdzie spędzał noc, jednając się z Bogiem. Egzekucje przez ścięcie odbywały się na Rynku Głównym, między kościołem Mariackim a Szarą Kamienicą (nr 6). Skazanych na śmierć przez powieszenie przeganiano ulicami Krakowa na Pędzichów, gdzie stały szubienice.

Wieża jest udostępniona do zwiedzania (oddział Muzeum Krakowa, czynny z wyjątkiem miesięcy zimowych), dostępne są także jej piwnice – mieści się w nich kawiarnia oraz scena teatralna (Teatr Ludowy).

Zobacz także:

  • 14 gmerków – unikatowych znaków kamieniarskich, rodzaj podpisu, który w 1444 roku pozostawili po sobie pracujący tu rzemieślnicy (w pomieszczeniu na parterze)

Categories

Regions

en_USEnglish